Eriku selja operatsioon

Erik hakkas sügisel 2017 käima nii et viskas ühte jalga . Ta jaksas ikka kõndida aga lihtsalt dünaamika muutus . Veebruaris , märtsis oli Erik ema isaga Tenerifel ja sealt tulles ema ütles et Erik tahab kõndimise vahel istuda ja üks õlg on kõrgemal kui teine .

Hakkasime otsima füsioterapeuti ja rààkisime kooli omaga , käisime AVEs aga midagi mõistliku keegi ei öelnud . Juunis läksin temaga Ortopeediarstidesss tasulise vastuvõtule . Seal selgus et IV astme skolioos ning suunati füsioteraapiasse . Professor Raie ütles et teda ju ei saa lõigata . Paar nädalat hiljem füsioterapeut vaatas ta selga ja ütles et ta ei näita ühtegi harjutust kuna see võib olukorra hullemaks teha . Tema soovitas pöörduda dr. Jana Kritti juurde . Papa pani tema tasulisele vastuvõtule aja ja pärast seda ta kutsus meid juulis lastehaiglasse uusi pilte tegena . Seal selgus et ta meid pannud juba operatsiooni järjekorda ja see toimub 3nädala pärast 17.08. Kuna lastehaiglas pädevat ortopeediakirurgi ei ole siis lõikav arst on dr . Karl Pintsaar regionaalhaiglast koos Helsinki Ülikooli lastehaigla arstiga . Raskemaid juhte konsulteeritakse nendega ning nad käivad lõikustel õpetamas ja aitamas .

Raske lõikus ja nii pea oli meile kõigile shokk . Käisime lastehaiglas uusi röntgenpilte tegemas ja seal oli Eriku Õunakese rühmakaaslase ema . Kui ta nägi meie võitlust röntgenis ütles ta et mõelge veel sest lõikus on raske ja temaga veel eriti . Dr Pintsaar selgitas hetkeolukorda ja tulevikku kui lõikust ei tee ja pärast seda otsustasime et laseme teda lõigata . Paar päeva hiljem läksime lastehaigla päevahaiglasse et anda verd . Isegi pärast kahte rahustit Erik ei lubanud endaga midagi teha nii et otsus oli et ta läheb opile nii et me ei tea tema veregruppi ega vere seisu . Panevad magama ja esimese asjana teevad analüüsid .

17.08 jäi opp siiski ära sest Erik oli bronhiidis ja sai antibiootikume et terveks saada . Augusti lõpus selgus uus operatsiooniaeg – 28.09

10.08 oli samasugune lõikus Allari tütrel Annabelil . Allarilt sain infot opi ja järeltegevuste kohta , tänu sellele oli palju paremini ettevalmistatud ning teadlikum mida arstidega läbi rääkida .

Siis algaski projekt – Erik ei tohi haigeks jääda . 5 päeva enne oppi tuli Erik tagasi Bulgaariast . Ta oli nadala mimmi papaga päikesevitamiine kogumas . Õnneks seekord oli Erik terve ja 27.09 läksime haiglasse .

Erik ise arvas et ta läheb hambaravisse , see andis talle turvatunde et teab mis ees ootab . Ma ei julgenud hakata muud juttu ajama.

28.09 hommikul kl 7 ärkasime ja käisime dušši all . Siis toodi esimene rohi , lisaks rahusti mille pritsisin talle ninna . Ta jäi rahulikumaks aga mitte magama . Läksin temaga koos operatsioonibloki ärkamistuppa ja alla siis kui ta operatsioonile viidi

Operatsioon keskis 6,5 tundi ja talle pandi selga kaks titaanvarrast ja 26 kruvi . Lõikus läks isegi kergemini kui nad olid planeerinud sest osad lihased avanesid laual nii et lülisambale oli hea ligipääs . Ta kaotas operatsiooni ajal 800ml verd ning magas kui intensiivravisse toodi .Olin tema juures kui teda äratati . Tal olid käed voodi külge seotud , mõlemas käes kanüül , peal südameandurid , kateeder ning vasak põsk sinine sest oli kogu lõikuse kõhuli selle põse peal olnud . Ega ta päris üles ei ärganud sest magas veel narkoosi välja , lisaks sai Dormikumi mis oli lisarahusti ja morfiini . Järgmised 24h ta oligi sellises poolärkvek olekus . Lastehaigla poolt oli suur vastutulek et nad lubasid ka minu olla intensiivravi isolatsioonipalatis koos temaga .

Erik toodi alla veidi enne 16 .

Kaks tundi pärast alla toomist tõmbas endal ninasondi välja . Oleks hea kui see oleks kauem jäänud aga uuesti ei pandud . Ime on see kuidas ta selle kätte sai sest sest tal olid käed kinni seotud . Morfiin pandi teda oksendama ja siis anti oksendamisevastast rohtu . Veidi hiljem ei soostunud ta pidama ka hapnikumaski ja sellepärast oli meil vere hapnikusisaldusega probleeme kuni koju jõudmiseni . Väike saturatsioon paneb hingeldama ning kopsud ei saa piisavalt hapniku , see aga suurendab oluliselt kopsupõletiku riski.

Intensiivravis oli Eriku keha küll üks suur keemiatehas . Iga natukese aja tagant mingit rohtu mingi pump pressis talle automaatselt sisse , tilgutis koguaeg 2-3 pudelit , lisaks tihti veeni süstitavad rohud .

Öösel tekkis suur probleem kanüüli süstitavate rohtude manustamisega ja see lõppes sellega et õde viskus ta jalgadele , mina hoidsin ühte kätt kinni ja arst teist ning süstis talle lisarahusti suhu . Peagi jäi ta magama ning õde sai protseduurid teha . See oli tegelikult väga jube sest ta tagus oma kanüülidega käsi vastu voodi äärt ja need tulid

veidi lahti . Õnneks kõik lõppes hästi . Kuna kõik piibitas ja saturatsioon oli pidevalt madal siis ma magasin 4-6 aga ka ainult osaliselt .

Järgmisel päeval oli Erik kuni kella 17ni intensiivis . Ta oli rahutu , saturatsioon madal aga vererõhk ja pulss korras . Kella 17 ajal otsustati et meid viiakse üle ortopeedia osakonna intensiivi . Enne seda ta pandi korraks veel magama , puhastati ja seoti haavad , lisaks võeti välja haavadreen.

Ortopeedia intensiiv oli mures et neil toodi nii madala verehapnikuga laps . Erikul ei olnud enam tugevaid valuvaigisteid ja tal olid suured valud . Ta ei maganud mitte minutitki järgmised 29h ja samuti mina . Ta monitor piiksus kogu aeg ja ebaühtlaselt nii et käisin koguaeg numbreid vaatamas , samuti tuli andur sõrmeotsast äea . Erik ei teinud kordagi kõva häält vaid oli üleval , ütles vaikselt aiai ja mängis sõrmedega .

Intensiivis olid meil ka esimesed külalised – isa ja Natalja , Papa , Kimmo ja venna . Kimmo , venna , Mimmi ja Papa käisid haiglas iga päev .

Laupäeva õhtul läksime intensiivi ja välja saime esmaspäeva õhtul

Teisipäeval tõusime esimest korda ja füsioterapeut käis rääkimas mida tohib ja mida ei tohi . Liikumine teeb palju haiget ja liigutama peab

Teisipäeval oli must hommik kus Erik ei lasknud haava siduda , ei tahtnud liigutada ega lasknud endaga rääkida . Kimmo võttis töölt vaba päeva ja päeva lõpuks oli Erik kõndinud rohkem kui kunagi varem ja saime ka röntgenis pildid tehtud .

Selline redel siis seljas . Kokku kaks titaanvarrast ja 26 kruvi

Kolmapäeval olime valmis koju minema ! Kohe kui õde oli kanüülid ära võtnud , nõudis noormees riiete vahetust . Kell 16 olime kodus ja jõime kõik koos kohvi

Neljapäeva õhtul pesi Kimmo Eriku dušši all puhtaks . Poiss puhas aga pärast seda hakkas Eriku haav lekkima ja päris palju . Reede hommikul saatsin arstile maili ja pildid ja sain vastuseks et see pole tavapärane haava paranemine ja vajab hoolt

Esmaspäeval käisime ortopeedia osakonnas sidumas ja teisipäeval traumapunkti kordusvastuvõtutoas . Seal võeti ka analüüs ja reedeks lubati vastust .

Haava leke viis igasuguse tuju ja tegi taas väga murelikuks

Plaan oli kolmapäeval Erikuga õue jalutama minna aga ta ei olnud nõus . Ta kõnnib küll toas ja saab ise oma voodisse ja üles aga ei taha üldse istuda ega õue minna . Jõuga ei saa nii et anname talle aega homseni .

Neljapäeval käisime siis esimest korda tänaval jalutamas . Auhinnaks 🍦

Reedel , täpselt kaks nädalat pärast operatsiooni käisime jälle traumapunktis haava näitamas . Tulnud oli ka haavaproovi vastus ja kahjuks on seal bakter . See tähendab Eriku jaoks kahe nädalast antibiootikumi kuuri ja regulaarseid sidumisi . Kahjuks pole seda rohtu suspensioonina nii et Erik võtab tablette . Ta närib need suus katki ja võitleb iga kord oksendamisega . Kahjuks ta ei oska neid tervena neelata . Samas ma olen nii uhke tema üle et ta annab siduda ja võtab kõigest hoolimata rohtudid . Antibiootikumi nimi on klindamütsiin.

Järgmine sidumine nädala pärast .

Murelikuks teeb see et dr. Pintsaar ütles et võimalik et ta tuleb lauale panna ja need pahad kohad välja lõigata . Palun ainult mitte seda 🙏

Nädalavahetuseks sõitsime Elbikule . See oli Eriku esimens pikk autoreis aga maal olemine mõjus talle väga hästi 😌

Kõik hakkab minema taas rutiinset rada pidi …💕🎈🎉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s